Úvod k sezóne 2020/2021: Slovenská reprezentácia mužov Utorok, 24. november 2020, 09:00 | Autor: Lukáš Timko | Svetový pohár

Naša mužská reprezentácia v posledných rokoch prechádzala mnohými zmenami. Tréneri sa rýchlo striedali, postupne sa obmeňovalo aj zloženie tímu. Po Ma. Matiaškovi i Hurajtovi postupne odišli Šimočko, Mi. Matiaško, Kazár a napokon aj Otčenáš. Boj o Peking 2022 teda musí zohrať nová generácia, ktorá výsledkovo, aspoň zatiaľ, zďaleka nedosiahla na svojich predchodcov a ak chce štartovať na OH v štafete, bude musieť túto zimu poriadne zabojovať.

 

Muži sa nachádzajú v zlomovom momente. Vlani aj s Otčenášom vypadli z Top 17 v rebríčku národov a budú mať k dispozícii len troch pretekárov, ktorí budú štartovať v individuálnych disciplínach. Znamená to to, že sa už pre rebríček národov budú zohľadňovať výsledky všetkých štartujúcich. Doteraz sa výsledok toho najhoršieho nebral do úvahy. V praxi to znamená, že títo konkrétni pretekári budú potrebovať lepšie výsledky na to, aby aspoň ostali na 20. pozícii. Tá by podľa všetkého mala zaručiť štart štvorice našich pretekárov aj štafety na OH v Pekingu v roku 2022. Nie je to jasné na 100 %, pretože pôvodná dohoda IBU a MOV z marca 2020 sa kvôli pandémii vraj zmenila. Zaznelo to na kongrese IBU pred pár dňami. Nie je však jasné, či len v detailoch, že bude oficiálny kvalifikačný dokument len aktualizovaný o niečo iné, alebo sa pomenia aj samotné kvóty. 

 

 

 

Aj pred touto sezónou došlo k zmene v realizačnom tíme, hoci menšej. Juraj Valenta bol vlani asistentom trénera Kosa, keďže bol zároveň aj servismanom. V aktuálnej príprave už s tímom nepokračoval. Jediným trénerom bol tak Tomáš Kos, ktorý pracoval najmä s trojicou Michal Šima, Šimon Bartko, Matej BalogaTomáš Hasilla sa pripravoval osobitne. Stretli sa až na záverečnej príprave v Obertilliachu.

 

Náš tím sa bude musieť aj po oslabení o Martina Otčenáša pokúsiť o progres, pretože posledné roky sme sledovali postupný regres, ktorý sa dostal na hranu viacerých rizík - či už zo strany zamestnávateľa - či budú pretekári finančne podporení, a aj pod ľudský rozmer - či ich táto práca a koníček vôbec bavia, keď sa potácajú v záveroch vysledkovej listiny. Vzhľadom na súčasnú situáciu v mládežníckom mužskom biatlone je zrejmé, že ak by títo pretekári napríklad po olympijských hrách v budúcej sezóne nemali záujem "ďalej sa trápiť", nebudeme mať dosť pretekárov na to, aby sme jazdievali štafety a boli stálou súčasťou Top 20 krajín v tomto športe.

Najmladší Baloga má pred sebou asi ťažkú zimu s bojom o prvý tím

 

Pevnou súčasťou nášho mužského tímu je aj 23-ročný Matej Baloga. Vlani toho veľa odjazdil v IBU pohári a dalo sa na tie výsledky pozerať. Veď získal spolu až 61 bodov za sedem bodovaných umiestnení. Debut vo "sveťáku" zažil až v samom závere sezóny po veľmi slabých Majstrovstvách Európy v Minsku. V Novom Meste aj Kontiolahti videl, že za najlepšími ešte veľmi veľa zaostáva. Pozitívom je, že ani raz v jeho kariére ešte nedošlo ku stagnácii. Každý rok bol lepší ako predchádzajúci. Musí v tom pokračovať. Ležky má zvládnuté dobre, aj u neho sú zlomové stojky, kde sa trápi a vie vybuchnúť. V pretekoch SP si to už, samozrejme, nemôže dovoliť.

 

Bude to ale asi veľmi náročný rok. Keďže sme stratili štyri miesta v pretekoch SP, jeho pozícia v rámci tímu sa po odchode Otčenáša nezlepšila. Jeden pretekár bude často v dejisku SP stáť a nastúpi len v štafete. Papierové predpoklady hovoria práve o Matejovi. Bude to však len na ňom, resp. trénerovi a nie je vylúčené, že už v Kontiolahti nastúpi, veď tam sú okrem vytrvalostných pretekov aj dva šprinty a Kos pokojne môže chlapov prestriedať. Inak to ale vyzerá na "zábavu" častého cestovania medzi SP a IC. Ideálne by bolo, ak by sa Matejovi podarilo už presadiť aj na vrcholnom podujatí - napr. ME.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.