Osrblie: V skrátenom individuáli dopadol súboj Balogu s Hasillom o OH tak tesne, že si to ešte zopakujú, Kazár takmer zabodoval 12.1.2022, 14:00 | IBU Cup | Redakcia B-I.sk IC 21/22: skrátené vytrvalostné preteky mužov na 15 km Osrblie streda, 12. januá

Ako sme už avizovali v utorňajšom článku, dnešné preteky boli veľkou výzvou pre dvojicu Baloga - Hasilla. Šlo o ich súboj o pekingskú olympiádu v prípade, že sa do Číny nominujú štyria Slováci. Kto sa dnes vo výsledkoch našiel vyššie vedel, že cestuje do Ruhpoldingu, Anterselvy aj Pekingu. Pre Hasillu by šlo o tretiu OH po Soči a Pjongčangu, Baloga bojoval o svoju premiéru pod piatimi kruhmi.


Ako prvý sa pustil na trať Matej Baloga, ktorý zvykne dobre začínať, ale má problémy s rozložením síl a ku koncu výraznejšie odpadáva. V porovnaní s Tomášom to chcel ustáť hlavne na strelnici, kde mal trochu lepšiu formu. Zo začiatku sa to ukazovalo, keď na trati bol mierne pomalší, ale veľmi rýchlo a presne strieľal. Po prvej položke bol ôsmy, po druhej sedemnásty. No úplne pokazil tretiu položku, keď mal iba sekundu a pol medzery medzi výstrelmi, no posledné dva výstrely poslal tesne mimo na 14 hodín. Tým sa súboj s Tomášom zamotal. V závere si Matej uvedomoval dôležitosť pretekov a vo 4. kole mal dokonca 23. beh, hoci zvyčajne už v týchto fázach odpadá. Jeden terč minul ešte v stoji, keď prebehol terč a v poslednom kole už prišlo trápenie s odstupom 40 sekúnd. Zaznamenali ho na 49. priečke (+3:06).

 

Matej Baloga (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)


Skúsený Tomáš Hasilla už bol trochu zmierený s tým, že ostane bez OH a skúsi sa ešte namotivovať na ME o dva týždne, ktoré by rozhodli o jeho budúcnosti v biatlone, no tréneri Kos a Leščinský to vymysleli tak, že ešte dostane túto dnešnú šancu proti bežecky vyrovnanému Matejovi. Teda rozhodne streľba. No nastala možnosť, že pálili rovnako. Tomáš šiel oproti minulému týždňu na trati ako vymenený, sádzal od začiatku slušné bežáky, v druhom kole bol dokonca pätnásty s odstupom len pätnásť sekúnd. No postupne míňal po jednom terči. Keď sa mu ale podarilo druhú ležku zvládnuť bez chyby, dostal sa do poriadneho boja o OH. Stačilo mu na záver minúť maximálne jednu ranu. No na poslednej položke to pokazil, zapísal si dve minely a dostal sa do priameho kontaktu s Matejom. V cieli bol 47. (+3:01), teda o päť sekúnd lepší ako Baloga. Tomáš bežal rýchlejšie, Matej zasa rýchlejšie strieľal. Dopadlo to teda hotovým rébusom.

 

Tomáš Hasilla (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Po pretekoch prišla z Oberhofu správa, že hlavný tréner Tomáš Kos sa na základe dnešného vyrovnaného výsledku oboch pretekárov nemohol dôsledne rozhodnúť, ktorý pretekár pocestuje do Ruhpoldingu až Pekingu, takže si tento súboj zopakujú v piatkovom šprinte na IBU pohári v Osrblí a ihneď po pretekoch sa víťaz tohto súboja presunie do Ruhpoldingu na sobotňajšiu štafetu.

 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.